Archiwum: Rok szkolny 2005/2006    Rok szkolny 2006/2007    Rok szkolny 2007/2008    Rok szkolny 2008/2009     Rok szkolny 2009/2010    Rok szkolny 2010/2011    Rok szkolny 2011/2012

  Z życia szkoły
   2011/2012

                                        "czerwiec pełen wrażeń..."                         

    Zanim pożegnaliśmy szkolne mury, świętowaliśmy Dzień Dziecka na sportowo, następnie oglądaliśmy z zainteresowaniem przedstawienie Teatru Droga oraz zmierzyliśmy się w pojedynkach na logiczne myślenie w Turnieju Szachowym. Uczniowie klas V i VI przygotowywali się do bezpiecznych wakacji, uczestnicząc w warsztatach z samoobrony oraz zajęciach praktycznych z pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Krav Maga Polska i Wodne Pogotowie Ratunkowe z Poznania. Nasi najlepsi z najlepszych, czyli 44 wspaniałych w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie mieli możliwość wyjazdu i zwiedzenia stolicy Niemiec- Berlina. Wydarzenia te odbyły się dzięki współpracy Dyrekcji Szkoły i Grona Pedagogicznego z Radą Rodziców.
    Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć po czerwcu pełnym wyjątkowych atrakcji, a nadszedł upragniony dzień zakończenia roku szkolnego.  Podczas uroczystych apeli pani Dyrektor Maria Stachowiak wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe uczniom z najlepszymi wynikami. Szczególnie wiele miłych chwil i wzruszeń dostarczyli całej społeczności uczniowie klas VI, którzy dzięki wytężonej pracy osiągnęli ogromny sukces na sprawdzianie kończącym szkołę podstawową i stali się dumą rodziców, jak i nauczycieli. Nagroda Wójta Gminy Tarnowo Podgórne dla najlepszego absolwenta powędrowała do rąk Laury Koniecznej z kl.VI b. Podczas uroczystości łzy wzruszenia mieszały się z radością i gromkimi brawami z powodu fantastycznie przygotowanej części artystycznej. Gdy birety poszybowały w górę, dla wszystkich zgromadzonych stało się jasne, że to już moment rozstania i że „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.
    Korzystając z okazji, pragniemy Państwa powiadomić, iż 13 października 2012r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym będzie obchodzić Jubileusz 50-lecia Szkoły. Już dziś zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane na tą uroczystość – organizujemy bowiem Zjazd Absolwentów.

z wizytą w leśnej ostoi

    Dnia 21 czerwca klasy 0a,2b,3a skorzystały z zaproszenia łowczych z Kola Łowieckiego nr 2 „RATUSZ” w Poznaniu. Panowie Czesław Kwiatek i Józef Szała  czekali na  nas w Nadleśnictwie Grudna w Chacie Łowieckiej. Na  polanie leśnej paliło się ognisko, na pieczenie w jego żarze czekały kiełbaski.
    Łowczy bardzo ciekawie opowiadali dzieciom o swojej pracy, która polega na dożywianiu zwierzyny leśnej w czasie ciężkiej  zimy (między innymi kasztanami, które dzieci zbierały jesienią), ochronie jej oraz rozmnażaniu. Zwierzyna chora podlega  naturalnej segregacji. Człowiek tylko w mądry sposób kontroluje jej właściwy przebieg. Dowody tej pracy można było zobaczyć na fotografiach, które zdobiły ściany w chacie łowieckiej, niektóre z nich miały 50-letnią historię.
    Potem wyruszyliśmy na spacer do lasu, zwracając po drodze uwagę na ciekawostki przyrodnicze takie jak: nory lisów, borsuków, kun, gniazda ptaków, w których pojawiły się młode. Zwróciliśmy też uwagę na obfitość krzewów jagodowych.
   
Utrudzeni  wędrówką z przyjemnością zajęliśmy się pieczeniem i zajadaniem kiełbasek.

Długo będziemy wspominać gościnność, ciszę i spokój w leśnej ostoi.

turniej szachowy 2012

    Dnia 21 czerwca odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział szesnaścioro dzieci. Nad przebiegiem czuwał opiekun koła szachowego, Bartosz Trochimowicz wraz z arbitrem  zaprzyjaźnionego klubu szachowego z Szamotuł. Po ekscytującej walce zwycięzcą turnieju został Antoni Sikorski, drugie miejsce zajął  Dawid Kapturczak, a trzecie Mikołaj Zieliński - uczniowie klasy 6a. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w turnieju i życzę powodzenia w dalszych potyczkach szachowych.

mali kibice - "euro 2012

DZIEŃ rodziny

    W środę 06.06.2012r. odbyła się niezwykła uroczystość - "Dzień Rodziny". W tym dniu swoje święto obchodziły dzieci z kl. 0a, ich mamusie, tatusiowie oraz rodzeństwo. Impreza w salkach katechetycznych rozpoczęła się o godz. 17.00 od pięknie wykonanych przez dzieci piosenek "Moja rodzina" i "Mój dom". W dalszej części odbyły się konkursy rodzinne i sportowe m.in. rzuty do celu, skoki z miejsca dodawane, nawlekanie makaronu na czas, wyścigi z jajkami itp. Interesującą atrakcją dla wszystkich okazał się konkurs plastyczny pt. "Portret swojego dziecka" wykonany przez jednego z rodziców (w czasie 2 min.) z zawiązanymi oczami. Po konkursach i zawodach sportowych nastąpiło wręczenie drobnych upominków uczestnikom, zakupionych z funduszy klasowych. Resztę dnia rodziny spędziły na tradycyjnym słodkim poczęstunku, zabawie przy muzyce w sali i na świeżym powietrzu. Uroczystości takie podkreślają i cementują więzy rodzinne i zachowują tradycje.
    Serdecznie dziękuję wszystkim rodzinom, które przybyły na uroczystość, za udział w rywalizacji a przede wszystkim za dobrą zabawę i wspólnie spędzony czas.

DZIEŃ SPORTU

    Dzień Dziecka uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym spędzili bardzo aktywnie. Zorganizowano bowiem Dzień Sportu. Co prawda deszcz uniemożliwił przeprowadzenie zawodów lekkoatletycznych, jednak konkurencje odbywające się na terenie szkoły były tak różnorodne i ciekawe, że nikt nie przejmował się pogodą.
    Klasy 0-3 próbowały swoich sił m.in. w skokach przez skakankę, toczeniu piłki tenisowej do strefy czy marszu z poduszką na głowie. A dzieci z klas 4-6 rzucały rzutkami do tarczy, piłką lekarską do strefy oraz strzelały do bramki kijem do unihokeja. Za każdą dyscyplinę uczniowie otrzymywali punkty. Po zsumowaniu wszystkich wyników, również z konkurencji drużynowych (stonoga, pod mankietem, zwiąż-rozwiąż), wyłoniono zwycięzców, którzy nagrodzeni zostali pucharami. Z klas pierwszych najlepsza okazała się klasa 1c, z drugich 2c, z trzecich 3a, z czwartych 4c, z piątych 5c, z szóstych 6c, natomiast w zerówce 0a.
    Po wzmożonym wysiłku fizycznym uczniowie mogli odpocząć przy wspólnym grillu.
    Za ten niezapomniany dzień serdecznie dziękujemy organizatorom: p. Joannie Kapłon, p. Romie Szymaniak, p. Maroli Walusz oraz p. Michałowi Kwiatkowskiemu.

czas wycieczek
MAZURY

    23 maja br. wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę na Mazury. Po drodze zwiedziliśmy uroczą starówkę Torunia i zamek krzyżacki w Gołubiu-Dobrzyniu. Późnym popołudniem dotarliśmy do miejsca zakwaterowania -Klewek koło Olsztyna-ośrodka położonego nad jeziorem. Kolejny dzień był pełen wrażeń. Najpierw koncert organowy w Świętej Lipce zwanej "Częstochową północy", potem Reszel - zamek biskupi, aż wreszcie ruiny kwatery Hitlera w Kętrzynie. Zwiedziliśmy dużo bunkrów m.in. miejsce narad ekipy Hitlera i jego zastępcy. Po powrocie do Klewek pojechaliśmy w głąb lasu bryczką ciągniętą przez 2 piękne, duże i silne konie. Potem ognisko z kiełbaskami i zajęcia sportowe. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Olsztyn z wesołym przewodnikiem, który z radością oprowadzał nas po uliczkach starówki. Później -Olsztynek. Ten skansen był chyba jedną z milszych wycieczek, ponieważ zwiedzanie było formą spaceru po parku. I wreszcie Grunwald – wyczekiwana chwila naszej wycieczki. Chodziliśmy po polach Grunwaldu w miejscu, gdzie odbyła się bitwa Polaków z Krzyżakami. No i na koniec wycieczki, po szczęśliwym powrocie do Tarnowa Podgórnego zanurkowaliśmy w objęciach naszych Rodziców.
Uczniowie klasy Va, Vb i Vc

gniew - malbork

    14 maja br. wyruszyliśmy na długo oczekiwaną wycieczkę. Celem naszej wyprawy był Gniew i Malbork, miasta, które słyną z tego, że znajdują się tam stare zamki krzyżackie. Po drodze mieliśmy zaplanowane zwiedzanie katedry w Pelplinie. Obejrzeliśmy pięknie zachowane sufity i ogromny ołtarz. Przewodnik opowiedział ciekawą historię, związaną  z jednym z obrazów, znajdujących się w katedrze. 
    Droga z Tarnowa Podgórnego do Gniewu była bardzo długa, ale kiedy zobaczyliśmy w dali zamek gniewski, bardzo się ucieszyliśmy. Pobyt w Gniewie rozpoczęliśmy od warsztatów, następnie była żywa lekcja historii. Po obiedzie udaliśmy się na krótki spacer po Gniewie, a potem było ognisko i smażenie kiełbasek oraz krótkie, przygotowane przez nas występy. Największą atrakcją było nocne zwiedzanie zamku z pochodniami i spotkanie z duchami. Wszyscy  długo będziemy pamiętali ten wieczór.
    Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Malborka. Tam zwiedzaliśmy ogromny, średniowieczny zamek, który zamieszkiwali w dawnych czasach Krzyżacy. Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o życiu w dawnych czasach, oglądaliśmy broń, zbroje rycerskie, wyposażenie komnat braci zakonnych.
    Niestety, to były ostatnie atrakcje wycieczki. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wycieczka była bardzo udana i długo ją będziemy pamiętać.

Uczniowie klasy IVb i IVc

konkurs przyrodniczy

    Uczennice klas VI naszej szkoły Laura Konieczna, Magdalena Małyska, Julia Szefler i Alicja Struzik wzięły udział w XI Gminnym Konkursie Przyrodniczym, który odbył się w SP w Lusówku. W rywalizacji z rówieśnikami z sąsiednich szkół zajęły III miejsce. Bardzo serdecznie gratulujemy im miejsca na podium, gdyż tematyka konkursu była bardzo rozległa-od rozpoznawania liści drzew przez orientację w ochronie środowiska w naszej gminie, po pracę z mapą i odszukiwanie na niej miast, rzek i krain geograficznych Polski.

święto konstytucji trzeciego maja

     Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym zawsze celebruje ważne dla niej i jej uczniów uroczystości. Tuż przed 221 rocznicą uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja przygotowano i zaprezentowano całej społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny, poświęcony temu  wydarzeniu.
    Uczestnicy uroczystości dowiedzieli się, co to są reformy i kto je wprowadzał, jaka była sytuacja polityczna w kraju, jacy ludzie pracowali dla dobra Polski w okresie Oświecenia, nad czym obradował Sejm Czteroletni i co było owocem jego prac. Pierwsza w Europie  Konstytucja miała ogromny wpływ na dzieje naszego kraju i życie jego mieszkańców: zniosła liberum veto, rozszerzyła prawa mieszczan, osłabiła pozycję  magnatów, wzmocniła władzę wykonawczą, króla uczyniła głową narodu.
    Wszyscy wykonawcy z zapałem i oddaniem wcielili się w swoje role. Byli tak przekonujący, że publiczność nagrodziła ich długą owacją.
    A po przedstawieniu dały się słyszeć głosy publiczności: ,,Naprawdę, to było świetne!”. I jest to najwspanialsza nagroda dla wszystkich, którzy w przygotowaniach i przedstawieniu brali udział…

"zdrowe mleczaki to uśmiechnięte dzieciaki"

    W kwietniu-w ramach obchodów miesiąca zdrowia-naszych sześciolatków oraz dzieci przebywające w świetlicy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym odwiedził lekarz dentysta-p. Anna Spychała. Uczniowie z radością przywitali panią doktor, która na początek przeczytała wszystkim książeczkę „Zuzia idzie do dentysty” z lubianej przez małych czytelników serii Wydawnictwa Media Rodzina, a następnie wytłumaczyła dzieciom, co się dzieje w gabinecie stomatologicznym, kiedy ktoś przychodzi do kontroli. Uczniowie poznali charakterystyczne narzędzia, których używa dentysta. Jednak najbardziej byli zaskoczeni, gdy okazało się, że piłeczki do ping-ponga mogą udawać zęby. Zabawa, którą zaproponowała pani doktor, polegała na jak najszybszym poszukaniu zdrowych zębów wśród tych z próchnicą. Celem tych zajęć było kształtowanie nawyków higieny jamy ustnej oraz oswajanie lęku przed wizytą u dentysty.
    Uczniowie w podziękowaniu, pokazując swoje zdrowe zęby, odśpiewali głośno piosenkę „Szczotka, pasta”. Pani doktor wysłuchała również wiersza specjalnie dla niej przygotowanego pt. „Dentysta”.
   Spotkanie ze stomatologiem zakończyło się ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego „Zdrowe mleczaki to uśmiechnięte dzieciaki” oraz wręczeniem dyplomów zwycięzcom. Wszyscy uczestnicy zajęć profilaktycznych otrzymali pamiątkowe naklejki i kolorowanki. Uśmiechom nie było końca!

"los ziemi w twoich rękach"   

   Pod takim hasłem uczniowie klas I-III obchodzili w tym roku Światowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Tarnowie Podgórnym.
    Działania przypominające o ochronie środowiska, segregacji odpadów kontynuowano przez cały tydzień. Rozpoczęto od tego, że uczniowie poszczególnych klas wykonali zespołowo plakaty, które propagowały troskę o otoczenie, w którym żyjemy. W ramach konkursu wyłoniono zwycięzców.
    Stopień swojej świadomości ekologicznej klasy trzecie potwierdziły, pisząc test, w którym musiały odpowiedzieć na pytania- m.in. w jakim stopniu człowiek będąc w każdym wieku może dbać o planetę, na której żyje.
    Pod koniec tygodnia w ramach spotkań z ciekawymi  ludźmi, uczniowie spotkali się z łowczymi z Koła Łowieckiego nr 2 „Ratusz” w Poznaniu. Przyjechali do nas łowczy-założyciel tego koła p. Czesław Kwiatek i p. Józef Szała. Łowczy opowiadali bardzo interesująco o  swojej pracy, która w całości służy zwierzynie leśnej-jej ochronie, dożywianiu i rozmnażaniu. Nauczyciele prowadzący koła przyrodnicze w klasach I-III, nawiązali współpracę z łowczymi z tego koła jesienią 2011r. Dzięki uprzejmości p. Józefa Szała i jego żony Elżbiety, kasztany, żołędzie i orzechy  zebrane jesienią trafiły jako karma do  paśników.
    Oprócz tego uczniowie klas młodszych od marca 2012r. realizują plan wyjazdów do Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie uczestniczą w zajęciach ścieżki ekologiczno-przyrodniczej.
    Wszystkie wspomniane działania mają na celu uświadomienie uczniom, że postępujący rozwój uprzemysłowienia powoduje degradację środowiska. Ważne jest, abyśmy zrozumieli, że każdy, nawet dziecko może dbać o otoczenie, w którym żyje.

"rozśpiewana gmina"   

    W sobotę 14.04.2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury „ Sezam” odbył się Przegląd Wokalistów „Rozśpiewana Gmina”. Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic z klas 0-3. Natalia Ciechanowska, Aleksandra Szkałuba oraz zespół: Emilia Kubiak i Nicole Kłos otrzymały wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy sukcesu, umiejętności i odwagi.

"jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale ponad dwadzieścia już tak!"

    Tym oto okrzykiem uczniowie jednej z klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym radośnie przywitali Panią Wiosnę i jej prawą rękę - Wiosenkę. 21 marca nie tylko jaskółki zawitały do nas. Uczniowie klas 0-3 po odgadnięciu zagadki stawali się: biedronkami, bocianami, kukułkami, niedźwiadkami, przebiśniegami i słoneczkami. Natomiast starsi uczniowie losowali znane przysłowia związane z porą roku „wiosna”, a następnie przedstawiali je podczas krótkiej inscenizacji. Przygotowania do obchodów Dnia Wiosny rozpoczęły się już tydzień wcześniej. Każda klasa wzięła udział w licznych konkursach zorganizowanych z tej okazji - „Marzanno przywołaj wiosnę!”, „Wiosenny stroik”- kompozycja kwiatowa, „Wiosenne okno na świat”- plakat.  Efekty tej ciężkiej, ale jakże twórczej pracy można podziwiać w klasach i na korytarzach szkolnych. Zostały one również docenione i nagrodzone.
    Tego dnia został także podsumowany konkurs ekologiczny organizowany w naszej szkole przez firmę „Ecoschool”. Okazało się, że najwięcej tonerów zebrali uczniowie klasy 0B. Naszym najmłodszym podopiecznym serdecznie gratulujemy! Również starsi uczniowie nie zawiedli- Laura Konieczna z klasy VIB została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego i finalistką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, natomiast Piotr Dudziak z klasy IVB zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.
    Tydzień później, 28 marca, ku radości całej społeczności szkolnej, odbył się po raz pierwszy w naszych murach Kiermasz Wielkanocny. Został on zorganizowany przez Radę Rodziców i koło plastyczne. Szaleństwo kiermaszowe rozpoczęło się już o poranku i trwało do godziny 18. Gigantyczne pisanki, barankowe rzeźby oraz przepiękne palmy wykonane własnoręcznie przez uczniów i ich rodziny cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Kiermasz Wielkanocny powtórzy swój sukces! Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie!

"zakamarkowe" spotkanie z książką

    Dnia 12. marca 2012 roku na zaproszenie wychowawców klas odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Wydawnictwa ZAKAMARKI - pani Agnieszka Cienciała. Drugo- i trzecioklasiści uczestniczyli w spotkaniu, którego celem było zapoznanie ich z bogatą ofertą dotyczącą literatury szwedzkiej. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały fragmentów książek o przygodach Tsatsikiego autorstwa Moni Nilsson („Tsatsiki i mamuśka”, „Tsatsiki i tata poławiacz ośmiornic”, „Tylko Tsatsiki”). Okazało się, że Tsatsiki od dawna znany jest małym czytelnikom, więc radość ich z tego spotkania była tym większa, gdy dowiedzieli się, że mogą zakupić swoje ulubione książki - zwłaszcza nowość rynkową „Tylko Tsatsiki”.

wydarzenie kulturalne w szkolnych murach, czyli słów kilka
 o konkursie recytatorskim "wiosenne przebudzenie"


    1
2 marca 2012 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Wiosenne przebudzenie". Nasi recytatorzy przygotowali się do niego solidnie, aby na jurorach zrobić jak najlepsze wrażenie. Myślę, że tytuł tego konkursu wzbudził pozytywne emocje wśród uczniów, a może przede wszystkim rozbudził potrzebę kontaktu z poezją i próbą "namalowania" kolorów wiosny przy pomocy słowa?! To chyba dobry pomysł, by obudzić się z zimowego snu i zarażać innych swoim radosnym nastawieniem, aż do jesiennej zadumy.
I tak, wśród laureatów znaleźli się:

Klasy 1-3
I miejsce Zofia Marciniak IIIa
II Jakub Ignatowicz IIc
III Urszula Trojanowska Id

Klasy 4-6
I miejsce Anna Pietrzak IVa
II miejsce Michalina Maniszewska IVa
III miejsce Karolina Dolata z klasy VIc

16 marca 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sezam w Tarnowie Podgórnym został rozstrzygnięty kolejny etap tego konkursu. Nasze dzieciaki godnie reprezentowały szkołę. Bo, oto okazało się, że Anna Pietrzak zajęła trzecie miejsce a Zofia Marciniak i Jakub Ignatowicz otrzymali wyróżnienie. Brawo!!! Gratulujemy sukcesów, a przy okazji dziękujemy wszystkim naszym szkolnym recytatorom za udział w konkursie. Bo przecież każdy jest już wygrany, kto choćby czyta i mówi wiersze.

wiadomości sportowe

15 marca reprezentacje naszej szkoły brały udział w Gminnych Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Unihokeju.  Dziewczęta w składzie: Magdalena Gibała, Katarzyna Guźniczak, Joanna Mikołajczak, Karolina Dolata, Zofia Nowaczyk, Sonia Szymczak, Agata Wawro, Sandra Kozyra zajęły miejsce II. Reprezentacja chłopców zajęła miejsce V.

    W sobotę 17 marca 2012r. w naszej pięknej sali gimnastycznej odbył się  Turniej Szermierczy o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym. Jak podają organizatorzy -  była to pierwsza impreza rozgrywana w ramach Grand Prix Wielkopolski w szpadzie.
    W zawodach brali udział uczniowie naszej szkoły, którzy arkana sztuki fechtunku poznają pod czujnym okiem trenera UKS Atlas p. Pawła Kapłona. Trzymaliśmy kciuki "za naszych" i warto było! Dumni jesteśmy z wszystkich zawodników reprezentujących naszą szkołę, bo walczyli dzielnie i uczciwie,  choć z trudnymi i często starszymi przeciwnikami. Największy sukces odniósł Miłosz Urbański zdobywając pierwsze miejsce w swojej kategorii. Brawo!!! Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom i życzymy sukcesów w następnych zawodach.
Poznajecie swoje koleżanki i kolegów w tych fantastycznych strojach?
Więcej informacji na temat turnieju  i galerię zdjęć znajdziecie na stronie: www.osir.pl

podziękowania

 „Trochę o naszych najmłodszych uczniach…”

            Pierwszy semestr w życiu uczniów z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym polegał nie tylko na intensywnej nauce, ale również obfitował w wiele atrakcji. Dzieci regularnie uczestniczyły w koncertach „Pro Symfoniki”, rozwijając wrażliwość muzyczną, a także zapoznały się z pięknem muzyki Chopina podczas wyjazdu do kina na film pt. „Latająca maszyna”. Z dużym zainteresowaniem najmłodsi w naszej szkole oglądali przedstawienia teatralne przygotowane i prezentowane specjalnie dla nich w Gminnym Ośrodku Kultury "Sezam". Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach: do Nadleśnictwa w Pniewach- ścieżka dydaktyczna po lesie oraz do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie oglądali przedstawienie teatralne, szopkę, wystawy świąteczne i mogli wykonać własne ozdoby choinkowe. Świątecznym zwyczajem w grudniu odbyły się wigilie klasowe i spotkanie ze św. Mikołajem. Styczeń obfitował również w niezapomniane chwile. Z udziałem zespołu tanecznego "Hajdasz" odbył się balik karnawałowy, podczas którego  dzieci mogły zaprezentować się w pięknych  przebraniach i potańczyć w rytm ulubionych melodii. Szczególnie cenne były uroczystości pozwalające przeżywać chwile radości w gronie bliskich: rodziców i dziadków. Odpowiednią okazją ku temu było zorganizowanie Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole. Przedszkolaki przedstawiły część artystyczną, wręczyły upominki, doceniając w ten sposób troskę i miłość, jaką darzą ich dziadkowie. Codzienne życie klasowe oraz imprezy i wyjazdy przyczyniły się do integracji uczniów, przeżywania przez nich wzruszeń oraz kształtowania postawy współuczestnictwa i współdziałania w społeczności szkolnej.

I semestr roku szkolnego 2011/2012 dobiegł końca!

    W piątek 3 lutego 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym odbył się apel z okazji zakończenia I semestru roku szkolnego 2011/2012. Podczas spotkania w sali gimnastycznej Pani Dyrektor Maria Stachowiak wspólnie  z wychowawcami klas wręczyła dyplomy uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i w zachowaniu. Jesteśmy z Was dumni, a pozostałym życzymy, by dołączyli do tego grona w II semestrze! Mocno trzymamy kciuki!
    Podsumowaliśmy również konkurs wartości „Wylądował ktoś, zgadnij co to za gość” organizowany przez Radę Rodziców przy współpracy z nauczycielami. Nagrodą dla laureatów tego konkursu był wyjazd do Teatru Animacji w Poznaniu. Warto wspomnieć, że ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły cieszył się także nowy konkurs wymyślony przez zespół matematyków „Mistrz logiki” oraz świetlicowy konkurs plastyczny „Maska karnawałowa”.
    Karnawałowo dziewczynki i chłopcy z klas 0-III mogli bawić się podczas baliku prezentując przepiękne stroje, natomiast starsi uczniowie szaleli na dyskotece walentynkowej.
Życzymy wszystkim przyjemnych i bezpiecznych ferii zimowych!

 NASI NAJLEPSI - wyniki za I SEMESTR 2011/2012

Klasa 1a

Klasa 1b

Klasa 1c

Klasa 1d

Klasa 2a

Klasa 2b

Klasa 2c

Klasa 3a

Klasa 3b

Klasa 3c

Klasa 4a

Klasa 4b

Klasa 4c

Klasa 5a

Klasa 5b

Klasa 5c

Klasa 6a

Klasa 6b

Klasa

dyskoteka walentynkowa klas IV-VI

balik karnawałowy klas i-iii

II HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ „TARNOWIA GOOL CUP”

     Dnia 14 stycznia 2012 roku odbył się II halowy turniej piłki nożnej o puchar wójta Gminy Tarnowo Podgórne „TARNOWIA GOOL CUP” dla dzieci z rocznika 2001 i młodszych. To wydarzenie sportowe odbyło się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym. Dzięki profesjonalnemu przeprowadzeniu turnieju przez gospodarza, czyli sekcję piłki nożnej GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne i Szkołę Podstawową w Tarnowie Podgórnym odniosło ono wielki sukces. W turnieju wzięło udział 8 drużyn, które były podzielone na dwie grupy. Warto zauważyć, że turniej nie był organizowany tylko dla chłopców. Reprezentantkami płci pięknej były Katarzyna Pawlak z KS 1920 Mosina oraz będąca kapitanem MTS Tarnowiak Karolina Majda.
    Bardzo zacięta walka oraz wyrównany poziom sprawiły, że mecze były widowiskowe i trzymały w napięciu. Jeden z gospodarzy turnieju, MTS Tarnowiak, dzięki trzem zwycięskim pojedynkom zajął pierwsze miejsce w grupie. Reprezentacja Szkoły Podstawowej z Tarnowa Podgórnego bardzo się starała, jednak zajęli zaszczytne trzecie miejsce, ulegając w swojej grupie Warcie Poznań 2:1 oraz Rawii Rawicz 2:0.  Kolejnym etapem zawodów były półfinały, gdzie nasza szkoła grała z klubem z Mosiny. Gra napawała optymizmem młodych Tarnowian, ale wynik podczas końcowego gwizdka brzmiał 2:0 przeciwko nim. O wiele lepiej układały się losy MTS Tarnowiak, które zakończyły się wygraną 2:1 nad zespołem z Rawicza. Finał rozgrywany był przy pełnych trybunach. Spotkały się w nim dwie najlepsze drużyny tego dnia: MTS Tarnowiak oraz Warta Poznań. Twarda walka, wysokie umiejętności młodych adeptów piłki nożnej rozgrzały atmosferę na trybunach do czerwoności. Ostatecznie II  halowy turniej piłki nożnej o puchar wójta Gminy Tarnowo Podgórne „TARNOWIA  GOOL CUP” wygrała ekipa Warty Poznań wynikiem 2:1.
Końcowa klasyfikacja turnieju piłki nożnej o puchar wójta Gminy Tarnowo Podgórne „TARNOWIA  GOOL CUP”:

1.       Warta Poznań

2.       MTS Tarnowiak

3.       Błękitni Owińska

4.       Rawia Rawicz

5.       KS 1920 Mosina

6.       Kopernik Poznań

7.       Orlik Poznań

8.       SP Tarnowo Podgórne

    Najwięcej bramek i tym samym królem strzelców został piłkarz MTS Tarnowiak Maksymilian Wentland. Najlepszym piłkarzem zdaniem trenerów został Michał Suchocki ur. 2002 roku z Orlika Poznań, a najlepszym bramkarzem Artur Kołtyński z MTS Tarnowiak. Żaden z uczestników nie wyjechał z Tarnowa Podgórnego z pustymi rękoma. Każdy z nich otrzymał medal, a drużyny plasujące się w pierwszej trójce również puchary ufundowane przez wójta Gminy Tarnowo Podgórne- pana Tadeusza Czajkę. Nagrody wręczała Pani Dyrektor Maria Stachowiak.
    Kierujemy podziękowania w stronę firm: ALTER, Chata Polska Tarnowo Podgórne oraz DabArt, które były sponsorami i ufundowały nagrody oraz napoje dla uczestników turnieju. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania w grę. Miejmy nadzieję, że w podobnym składzie spotkamy się za rok.

"świąteczny grudzień w tarnowskiej podstawówce"

    Szóstego grudnia w świąteczny nastrój wprowadziły nas Mikołajki obchodzone w klasach z wychowawcami. Radościom i uśmiechom nie było końca! Obwieściły, że nadszedł czas wielkich przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, które są już tradycją w naszej szkole. Wszyscy zabrali się z ochotą do pracy, tworząc piękne świąteczne dekoracje w klasach, na korytarzach i w świetlicy oraz robiąc stroiki, kartki, pierniki i wiele innych ozdób na coroczny kiermasz świąteczny, który odbył się 14. grudnia. Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście mogli podziwiać własnoręcznie zrobione bożonarodzeniowe cuda i oczywiście je nabyć. Gwoździem programu okazały się rodzinnie przygotowane szopki bożonarodzeniowe! Uczniowie chętnie zaangażowali się również w akcję "Góra Grosza" oraz liczne konkursy - życzenia świąteczne, świąteczna kartka, ozdoba choinkowa.
     Nie przeszkodziło im to jednak, by wytężyć umysły i dać z siebie wszystko podczas Konkursów Wojewódzkich. Do etapu rejonowego w konkursie przyrodniczym dostali się uczniowie: Laura Konieczna (6B), Katarzyna Domitrz (5A), Aleksandra Walkowiak (5A), Anna Maria Dudziak (5B), Marta Kończal (5B), Antoni Horowski (5B). Natomiast w konkursie matematycznym w etapie rejonowym reprezentować szkołę będzie Laura Konieczna (6B), która osiągnęła najlepszy wynik. Gratulujemy i mocno trzymamy za Was kciuki!
    Po tak intensywnym czasie pracy na wszystkich czekała niespodzianka, którą "wyczarowali" uczniowie z kółka teatralnego. W czwartek 22. grudnia obejrzeliśmy świąteczne przedstawienie pt. "Razem", które pokazało nam, jakie wartości są w życiu najważniejsze oraz pięknie świętowaliśmy klasowe wigilie.
    Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

niezapomniana lekcja

    Pod koniec roku 2011, korzystając z zaproszenia klasa 0 "a" wraz z wychowawcą wybrała się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowie Podgórnym. Dzieci zapoznały się z charakterem pracy strażaków: miały możliwość dokładnie obejrzeć sprzęt strażacki, "przymierzyć" niektóre elementy ekwipunku, wejść do kabiny samochodu oraz zapoznać się z procedurą wyjazdu na wszelkie akcje. Strażacy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy i niebezpieczeństwach z nią związanych, dzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Bardzo serdecznie dziękujemy dzielnym oraz gościnnym panom strażakom m.in. p. Jakubowi Przybylskiemu i p. Dariuszowi Dolata za zorganizowanie tak wyjątkowej i niezapomnianej lekcji.

osiągnięcia uczniów

 25 listopada - dzień pluszowego misia

    Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia.
   
Tradycyjnie już, biblioteka szkolna wraz z kołem redakcyjnym zorganizowała wystawę. Właściciele pluszowych misiów, odpowiadając na naszą prośbę, zaczęli przynosić do biblioteki swoje pluszowe zabawki. Każdy miś został podpisany nazwiskiem właściciela oraz informacjami  o  niedźwiadku.
    Przygotowana została też wystawka pod hasłem "Misiowe lekturki", na której zaprezentowane zostały pozycje z literatury dziecięcej m.in. o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku.

 zabawa andrzejkowa

warsztaty "wszystko o wełnie"

    Pod koniec października uczestniczki Koła Rękodzielniczego oraz Koła Teatralnego pod opieką nauczycieli Beaty Zalewskiej, Katarzyny Zatoki oraz Grzegorza Sochy wybrały się na warsztaty "Wszystko o wełnie". Dowiedzieliśmy się, jakie są rasy owiec, jak przebiegają kolejne etapy obróbki wełny - od momentu ostrzyżenia owcy do powstania gotowego produktu w postaci włóczki lub filcu. Mieliśmy okazję dotknąć wełny różnych owiec, a także alpaki, mogliśmy przekonać się, że zgrzeblenie jest ciężką pracą, że nie tak łatwo uprząść równą nitkę na wrzecionie, że tkanie wymaga niemało wprawy... Warsztaty trwały zdecydowanie za krótko, mamy nadzieję jeszcze nie raz spotkać się z Panią Agnieszką Jackowiak w jej pracowni, aby zgłębić tajniki wełny.

 święto niepodległości

    Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych dla Polaków wydarzeń w roku. Polacy po 123 latach niewoli ze strony Austrii, Prus i Rosji uwolnili się od zaborów i odzyskali niepodległość, którą tak bardzo zawsze cenili. Święto to obchodzone jest każdego roku 11 listopada, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość, o kraj, który kochali i o wolność dla przyszłych pokoleń. Także uczniowie naszej szkoły pamiętają o tym święcie. Dnia 9 listopada społeczność uczniowska uczestniczyła w uroczystym apelu. W ciszy i skupieniu wysłuchali montażu słowno-muzycznego „Polska - nasz dom, nasz kraj" w wykonaniu uczniów klasy Vb i chóru szkolnego.

 halloween

    28 października nawiedziły naszą szkołę czarownice, kościotrupy, wilkołaki  a także  smerfy. Przybyły one na szkolne obchody Halloween. Chociaż jest to tradycja anglosaska, nie jest ona obca uczniom, którzy z sukcesem uczą się języka angielskiego. Tego dnia uczniowie nie tylko mieli okazję popisać się inwencją twórczą, zakładając fantazyjny strój, ale mogli też podziwiać swoje koleżanki i swoich kolegów podczas przedstawienia, które zostało przygotowane specjalnie na tę okazję. Pierwsi na scenę weszli mali aktorzy z klasy III b. Zatańczyli w takt groźnych utworów, porywając przy okazji do tańca kilka osób z widowni, oraz wyrecytowali w języku angielskim popularne rymowanki. Następnie zaprezentowali się uczniowie z klasy V b i IV a. Cztery czarownice, duchy, wilkołaki, diabełki i grupka dzieci postarały się przybliżyć ten ciekawy zwyczaj. Teraz wiemy już, że jest to celtyckie święto, które, najpierw rozpowszechnione w Wielkiej Brytanii, dotarło wraz  z falą emigracji do Stanów Zjednoczonych, a stamtąd przybyło do różnych krajów europejskich.     
    Po przedstawieniu Pani Dyrektor wręczyła dyplomy za najciekawsze przebranie, najlepszy plakat oraz za najciekawszą  gazetkę klasową.
    Teraz pozostaje nam tylko  czekać na kolejny zlot czarownic, kościotrupów i wilkołaków. A może znowu odwiedzą nas smerfy? Przekonamy się za rok.

pamiętamy o zwierzętach leśnych

    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym zakończyli zbiórkę kasztanów, żołędzi orzechów dla zwierząt leśnych. W tym roku udało się zebrać przez 3 tygodnie w miesiącu październiku 2 tony 206,7 kg. To od 4 lat rekordowa ilość zebranych kasztanów. Zbiórka mogła mieć miejsce dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego nr 2 Ratusz w Poznaniu z obwodem w gminie Tarnowo Podgórne. Ogromnym zaangażowaniem wykazali się państwo Elżbieta i Józef Szała, szczególnie pani Elżbieta, która każdego dnia rano i po popołudniu przez 3 tygodnie odbierała przyniesione przez uczniów kasztany. Dzięki pomocy dorosłych dzieci mogły  po raz kolejny udowodnić, że nie jest im obcy los zwierząt leśnych w zimie.

pasowanie pierwszoklasistów

Pasowanie  na ucznia to  jedna z ważniejszych uroczystości w kalendarzu szkolnym.  W tym roku to wydarzenie zbiegło się z Dniem Patrona Szkoły oraz Dniem Nauczyciela, a więc był to wyjątkowy dzień. 14 października 2011r. w wypełnionej rodzicami nowej sali gimnastycznej swój dzień mieli uczniowie klas pierwszych. Prawie 100 dzieciaków w odświętnych strojach, z lekkim niepokojem czekało na rozpoczęcie uroczystości. Wprowadzenie sztandaru szkoły  przy dźwiękach werbla wprawiło wszystkich w szczególny nastrój. Wspólnie odśpiewany hymn państwowy zabrzmiał  dostojnie i godnie. Wystąpienie pani Dyrektor Marii Stachowiak sprawiło, że uczniowie poczuli się bardzo wyróżnieni i ważni. Po krótkim programie artystycznym nadszedł  wyczekiwany moment. Przedstawiciele klas zgromadzeni wokół sztandaru uroczyście ślubowali, że będą dobrymi i uczciwymi uczniami, będą strzec honoru szkoły, szanować rodziców i nauczycieli oraz kochać swoją ojczyznę. Potwierdzeniem tych słów było przyrzeczenie złożone przez wszystkich uczniów. A potem było to na co uczniowie czekali najbardziej. Pani dyrektor dzierżąca w ręce olbrzymi kolorowy ołówek niczym król pasujący rycerzy dotykała ramienia każdego pierwszoklasisty i uroczyście mianowała na ucznia. Ukoronowaniem pasowania były gromkie oklaski rodziców. Ta chwila zostanie chyba na długo zapamiętana przez dzieci. Dopełnieniem uroczystości były pluszaki w biretach trzymające tarcze szkolne z napisem "Pasowanie pierwszoklasistów".
            I tak oto grono uczniów naszej szkoły oficjalnie powiększyło się o prawie 100 pierwszoklasistów. Nowo pasowanym uczniom życzymy wielu sukcesów szkolnych.

 DZIEŃ PATRONA

    W Szkole Podstawowej w Tarnowie Podgórnym 14 października br. odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona i Dnia Edukacji Narodowej. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. w kościele p.w. Serca Jezusowego z udziałem uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Tegoroczne święto było szczególne, mogliśmy po raz pierwszy zanosić modlitwy do naszego Patrona, Błogosławionego Jana Pawła II. Dalsze uroczystości miały miejsce w salach lekcyjnych, gdzie uczniowie wraz z wychowawcami realizowali szkolny program "Jan Paweł II". Podczas zajęć w szkole uczniowie zwiedzali wystawę prac konkursowych.

wyjazd do palmiarni

Mimo deszczowej, typowo jesiennej pogody, 11 października mali przyrodnicy z naszej szkoły dzielnie stawili się po zajęciach na zaplanowany wcześniej wyjazd do OGRODU BOTANICZNEGO. Kapryśna aura sprawiła, że opiekunowie koła w ostatniej chwili zmienili plany i zabrali dzieci do PALMIARNI, ponieważ nastawionej na wycieczkę, licznej gromadki nie można było zawieść. Pomysł okazał się trafiony, bowiem większość dzieci zwiedzała ją pierwszy raz. Ogromna szklarnia oraz hodowane w niej gigantyczne rośliny wywarły na uczniach duże, niezapomniane wrażenia. Z zapałem i ciekawością dzieci wędrowały po wszystkich pawilonach, w których zgromadzono roślinność klimatu śródziemnomorskiego, subtropikalnego, tropiku, sawann, pustyń Ameryki i Afryki oraz kolekcję ryb egzotycznych. Przyrodnicy podziwiali imponującej wielkości palmy, bananowce, sagowce, drzewa kiełbasiane z owocami, „Stopy słonia” i inne rośliny. Z uwagą i zainteresowaniem słuchali przewodników. Rodzima przyroda jest piękna, Palmiarnia natomiast  przyciąga swą odmiennością. Naszym wychowankom pobudziła wyobraźnię i pozwoliła w jesienne popołudnie odbyć podróż do krajów dalekich i nieznanych.

"dzieło nowego tysiąclecia"

    Jak co roku obchody Dnia Patrona poprzedził ,,Dzień Papieski" pt. "Jan Paweł II człowiek modlitwy". W naszej szkole przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W dniach 07 i 10 października w zbiórce do puszek na stypendia dla zdolnej, a biednej młodzieży zebrano 600 zł. Zebrana kwota została przekazana na konto fundacji.

DBAMY O ŚRODOWISKO OD NAJMŁODSZYCH LAT    

    Pod takim hasłem uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym dnia 22.09.2011r. rozpoczęli "AKCJĘ SPRZĄTANIA ŚWIATA". O godzinie 11.00 wraz z wychowawcami wyruszyli z budynku szkoły do parku, zaopatrzeni w worki i gumowe rękawice. Przed przybyciem na miejsce wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat celowości takich działań. Nie trzeba było długo przekonywać. Uczniowie sami z ochotą zabrali się do sprzątania. Podzielono teren całego parku na sektory, za każdy sektor odpowiedzialna była inna klasa. Po upływie około godziny na rozległym terenie parku, rozpoczynając od Skate Parku, rozległego trawnika okalającego staw z fontanną, aż po zadrzewioną zachodnią część parku, dzieci zebrały pokaźną ilość nieczystości, które zaraz segregowano do odpowiednio opisanych worków, następnie zawiązano je i zgromadzono w wyznaczonych miejscach, skąd zostały zabrane przez pracowników Gospodarki Komunalnej.
     Nasi uczniowie udowodnili swoim działaniem, że mimo młodego wieku można dbać o najbliższe środowisko na miarę swoich możliwości.
    W ramach tej akcji opiekunowie koła przyrodniczego, działającego w klasach I-III, zaprosili na swoje zajęcia p. Marka Ratajczaka, przedstawiciela Wydziału Ochrony Środowiska w Tarnowie Podgórnym, który  z pasją opowiadał, na czym polega jego praca. Dzieci dowiedziały się, jakie zagrożenia ekologiczne niesie postępujący rozwój techniki i technologii, dlaczego należy segregować odpady a także o tym, że na terenie naszej gminy - w Rumianku działa kompostownia, do której przywożone są odpady organiczne. Jest to przedsięwzięcie nowatorskie w skali kraju. Jego pomysłodawcą był nasz gość p. Marek Ratajczak, który zapraszał dzieci do odwiedzenia również oczyszczalni ścieków.

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ GMINNĄ     

W połowie września 2011r. wszystkie klasy pierwsze miały okazję gościć w swoich salach przedstawicielkę Straży Gminnej. Strażniczka prawa opowiedziała pierwszakom jak ważne jest bezpieczeństwo. Zwróciła uwagę przede wszystkim na noszenie „odblasków” i innych emblematów, które sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla innych użytkowników dróg. Wspólnie z Panią ze Straży Gminnej nauczyliśmy się wierszyka, który dotyczył bezpiecznego przechodzenia przez ulicę w miejscach do tego wyznaczonych. Pierwszakom bardzo podobała się wizyta tego gościa i obiecali, że wspólnie z rodzicami będą przestrzegać przepisów prawa. Na koniec każdy z pierwszaków otrzymał prezent niespodziankę od Straży Gminnej, za który podziękowali uśmiechem i oklaskami.

inauguracja nowego roku szkolnego 2011/2012