Rok szkolny 2005/2006    Rok szkolny 2006/2007    Rok szkolny 2007/2008    Rok szkolny 2008/2009

  Z życia szkoły
   2009/2010

słuchamy jak bije serce lasu

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym dbają i pamiętają o ochronie środowiska przez cały rok, a w szczególności o zwierzętach leśnych. Już drugi rok koło przyrodnicze klas I-III organizuje zbiórkę kasztanów, żołędzi i orzechów dla zwierzyny leśnej. Zebrane żołędzie odbiera systematycznie przez okres miesiąca pan Marek Kowalak z Koła Łowieckiego. Zebrane kasztany suszy a potem w czasie zimy wykłada w lesie.
    W czasie cotygodniowych zajęć kółka przyrodniczego uczniowie uczestniczą w prezentacjach multimedialnych, również przygotowywanych przez siebie na temat zagrożonych gatunków zwierząt i roślin w Polsce i na świecie. Dzieci poszerzają wiedzę na temat jak dbać i opiekować się zwierzętami domowymi. Wdrażają się do oszczędności  wody, prądu i wszelkich bogactw nieodnawialnych.Uczą się proekologicznych zachowań od najmłodszych lat.
    W czasie tegorocznego Święta Ziemi, 190 uczniów z klas młodszych od I-III, uczestniczyło w wyjeździe do Nadleśnictwa w Konstantynowie. Dzieci w poszerzały swoją wiedzę na temat zasad ekologii i ochrony terenów leśnych w czasie zajęć edukacyjnych prowadzonych przez panią leśnik Małgorzatę Kozaryn. Młodzi miłośnicy przyrody po raz pierwszy mogli posłuchać przez słuchawki lekarskie, przyłożone do pnia drzewa jak roślina czerpie substancje odżywcze z ziemi, że bryła soli tzw. lizawka ratuje życie  wygłodzonej zwierzynie w czasie mroźnej zimy, jak przeprowadza się planową wycinkę drzew i tworzy szkółkę młodych drzewek. W jakim celu leśnicy tworzą sztuczne wodopoje? Jak pozyskuje się nasiona ze zdrowych okazów drzew? Co zrobić kiedy okaże się, że zabłądziliśmy w lesie?
    Podopieczni mogli przyjrzeć się maszynom stosowanym w uprawach leśnych. Dowiedzieć się na czym polega praca leśnika, a przede wszystkim jak należy chronić zagrożone  wyginięciem  obszary leśne. Każda klasa na pamiątkę swojego pobytu zasadziła symboliczne drzewko.
    Szczególne podziękowania kierujemy do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Tarnowie Podgórnym, który pokrył w całości koszty dojazdu autokarowego.
Oddzielne podziękowania składamy na ręce pana Marka Kowalaka i Koła Łowieckiego, za zakupione kiełbaski i bułki, które dzieci ze smakiem zjadły podczas ogniska, kończącego gościnę w Nadleśnictwie w Konstantynowie.
    Na zakończenie pobytu otrzymaliśmy materiały dydaktyczne, które wykorzystamy podczas cotygodniowych spotkań koła, oraz w czasie lekcji ze środowiska przyrodniczego. Jako utrwalenie widomości przeprowadzono na terenie szkoły konkurs pod hasłem „ŻYCIE LASU”. Uczniowie mogli wykonać dowolną kompozycję z makulatury, folii związaną tematycznie z życiem lasu.

 święto uchwalenia konstytucji 3 maja

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

    Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych - po raz pierwszy obchodzono go tam 22 kwietnia 1970 r. W tym roku obchodzimy więc 40 jubileuszowy Dzień Ziemi. Każdego roku wybierane jest inne hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi, związane z problemami ekologicznymi - w tym roku brzmi ono

RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS

    Ma ono zwrócić naszą uwagę na różnorodność organizmów żyjących wśród nas i na to jak wielki wpływ mamy my ludzie na to, czy ta różnorodność zostanie zachowana.
    W naszej szkole co roku obchodzimy ten szczególny dzień, w tym roku w ramach obchodów Dnia Ziemi klasy IV-VI obejrzały dwie scenki o tematyce ekologicznej "Pomieszanie epok" i "Ufoludki oglądają Ziemię" przeplatane śpiewem piosenek. Mamy nadzieję, że ten drobny akcent uzmysłowi nam jak ważna jest idea dbania o otaczającą nas przyrodę.

UCZCILIŚMY PAMIĘĆ OFIAR KATASTROFY W SMOLEŃSKU

POdziękowania

POwitanie wiosny 2010r.

Klasy 0-III

Klasy IV-VI

PODZIĘKOWANIE 

            Prezesowi Stowarzyszenia Tarnowskich  Przedsiębiorców, p. Krzysztofowi Szumskiemu oraz wszystkim darczyńcom, dzięki którym kolejne dziecko z naszej szkoły otrzymało pompę insulinową – Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY!

Społeczność Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

"SZTUKA UCZENIA SIĘ"

    Od początku marca 2010 roku w ramach Koła Młodych Umysłów w naszej szkole trwają zajęcia "Sztuka uczenia się" (według projektu Sensus ). Biorą w nich udział uczniowie klas piątych.
    W czasie zajęć uczestnicy poznają sposoby poszerzania pola widzenia, techniki zwiększania efektywności czytania i podnoszenia stopnia zrozumienia czytanego tekstu. Będą uczyli się efektywnej pracy z tekstem, poznają mnemotechniki i ich praktyczne wykorzystanie w nauce własnej, dowiedzą się, jak tworzyć tzw. notatki wewnętrzne i zewnętrzne oraz jak konstruować mapy umysłu.
    Duży nacisk zostanie położony na techniki uczące koncentracji uwagi, myślenie logiczne oraz organizację nauki.
   Po kilku pierwszych zajęciach uczniowie wyrażają zdziwienie, że "zajęcia tak szybko się kończą", podoba im się samodzielne układanie materiałów ćwiczeniowych w segregatorach i praca ze stoperami. Lubią też sprawdzać swoje umiejętności zapamiętywania, chętnie uruchamiają wyobraźnię, dużo radości dają im ćwiczenia spostrzegawczości i kreatywności. 
    Z relacji nauczycieli-trenerów wynika, że wszyscy uczniowie (bez wyjątku!) są ogromnie zaangażowani w pracę na zajęciach i zainteresowani tym, co robią. Dzieci zadają dużo pytań, są ciekawe i dociekliwe.
    Należałoby sobie i uczniom życzyć, aby zapału do pracy nie zabrakło im aż do ostatniego dnia zajęć i aby nabytą "Sztukę uczenia się" wykorzystywali codziennie do osiągania jak najlepszych wyników!

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
"O Panie, nasz Boże, jak przedziwne jest Twoje imię po wszystkiej ziemi"

W dniach od 24 do 26 lutego  br. uczniowie przeżywali rekolekcje wielkopostne pod hasłem: „O Panie, nasz Boże jak przedziwne jest Twoje imię po wszystkiej ziemi”. W kościele wspaniałe nauki głosił prezbiter proboszcz Adam Prozorowski. Natomiast w szkole zgodnie z tematami poszczególnych dni uczniowie wykonywali różne zadania. Szczególnym przeżyciem dla wszystkich była Droga Krzyżowa przygotowana przez uczniów z Szkolnego Koła Teatralnego.

Droga Krzyżowa - Z Jezusem na co dzień w wykonaniu uczniów z Koła Teatralnego

Nauki w kościele

KARNAWAŁ W SZKOLE

Balik karnawałowy klas 0-III
Dyskoteka walentynkowa klas IV-VI

"TWÓJ UŚMIECH ŁAGODZI OBYCZAJE"

     Dnia 1 lutego 2010r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu teatralno-kabaretowym pt. "Twój uśmiech łagodzi obyczaje" w wykonaniu Andrzeja Czerskiego i Aleksandra Gołębiowskiego. W trakcie, blisko godzinnego programu, w bezpośrednim kontakcie z wykonawcami, uczniowie spotkali się z uśmiechem, dobrymi obyczajami, dowiedzieli się, że agresja i złość nie popłaca, a Aleksander Fredro, to nie jest aktor, który grał Papkina w filmie "Zemsta". Uczniowie brali czynny udział w przedstawieniu, śpiewając, wygrywając konkursy, a po "castingu", wspólnie z wykonawcami, wystąpili na deskach mini teatrzyku "Zielona gęś" im. K.I. Gałczyńskiego.

nasi najlepsi uczniowie - ii semestr 2009/2010

Uczniowie klasy 1a

Uczniowie klasy 1b

Uczniowie klasy 1c

Uczniowie klasy 1I a

Uczniowie klasy 1I b

Uczniowie klasy II c

Uczniowie klasy III a

Uczniowie klasy III b

Uczniowie klasy III c

Uczniowie klas IV

Uczniowie klas V

Uczniowie klas VI

kiermasz świąteczny

AKCJA "CYTRYNKA"

    Dnia 8 grudnia 2009r. dzieci z klas 0-III wzięły udział w akcji "Cytrynka" zorganizowanej przez funkcjonariuszki Straży Gminnej wspólnie z policjantkami z Komisariatu w Tarnowie Podgórnym. Akcja "Cytrynka" polegała na karaniu wypiciem soku z cytryny osób popełniających wykroczenia drogowe.

ZABAWA ANDRZEJKOWA

WYSTAWA "EKSPERYMENTUJ"

    W dniu 26 listopada 2009r. uczniowie klas IV i V mieli nietypową lekcję przyrody, bowiem uczestniczyli w interaktywnej wystawie „Eksperymentuj” przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Wystawa składała się ze stanowisk naukowych z zabawami i doświadczeniami. Dzieci, oprócz zwiedzania, samodzielnie i całkowicie bezpiecznie eksperymentowały i dzięki temu zrozumiały wiele ciekawych zjawisk, m.in. granicę własnego słuchu, mogli stać się pogromcami piorunów. Przy każdym stanowisku znajdowały się krótkie wyjaśnienia obserwowanych procesów, a także pomocą służyli obecni na wystawie animatorzy. Punktem kulminacyjnym wystawy był efektowny pokaz z ciekłym azotem.

PAsowanie na przedszkolaka

    Przedszkolacy z grupy "Misie" - z punktu przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym - zostali zaprzysiężeni w dniu 10 listopada Wielkim Ołówkiem przez Marię Stachowiak, dyrektor podstawówki. W programie uroczystości były występy taneczne i wokalne świeżo upieczonych przedszkolaków oraz konkursy, podczas których dzieci miały szansę wykazać się wiedzą. Wszystko to działo się na oczach rodziców, rodzeństwa i innych gości. Wśród atrakcji, które przygotowano dla dzieci  tego jakże ważnego dnia, były  maskotki Lwa Tarnusia, bohatera herbu naszej Gminy.

SKATE PARK

    W sobotę 7 listopada 2009r. w Parku 700-lecia miało miejsce otwarcie Skate Parku. Przedstawiciele władz Gminy Tarnowo Podgórne, Pan Tadeusz Czajka - Wójt i Pani Ewa Noszczyńska-Szkurat - Przewodnicząca Rady Gminy, zaprosili na tę uroczystość młodzież i dzieci, z inicjatywy których powstał w naszej miejscowości skate park. Wśród zaproszonych młodych ludzi był również uczeń naszej szkoły - Dominik Jabłoński z klasy IV. Dominik razem z p.Wójtem, p.Przewodniczącą i kolegami z Gimnazjum przecinając wstęgę dokonał uroczystego otwarcia nowego miejsca sportowych zmagań.

Życzymy wszystkim, którzy będą korzystać z toru, aby zawsze po świetnej zabawie wracali do domu bez uszczerbku na zdrowiu.

Kamień węgielny wmurowany

    Dzień 6 listopada 2009 roku stał się pamiętnym dniem dla całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym. Tego dnia w obecności władz Gminy, radnych, dyrektorów placówek oświatowych, przedstawicieli Biura Projektowego, wykonawców oraz nauczycieli, rodziców i uczniów  został podpisany akt erekcyjny i wmurowany kamień węgielny pod rozbudowę budynku szkolnego. Uroczystości przewodniczyła pani Dyrektor Maria Stachowiak, kamień węgielny poświęcił ksiądz proboszcz Adam Prozorowski. Kamień węgielny i akt zostały wmurowane w fundamenty nowego skrzydła budynku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób marzenia o zwiększeniu ilości pomieszczeń dydaktycznych w naszej szkole juz niedługo się spełnią. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2009/2010 w nowych, przestronnych salach.

HALLOWEEN

30 października 2009r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie na Halloween.

OPASKI ODBLASKOWE

    Kilkadziesiąt odblaskowych opasek, które można bardzo łatwo przymocować na rękę lub nogę wręczono pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym w ramach akcji "Bądź widoczny". Odblaski ufundowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Poznańskiego. W tej niecodziennej lekcji bezpieczeństwa uczestniczyli przedstawiciele Starostwa, Policji Miejskiej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz wójt gminy pan Tadeusz Czajka. Przekazanie dzieciom odblasków było doskonałą okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Jak się okazało tarnowskie pierwszaki doskonale wiedziały, pod jaki numer należy zadzwonić w razie pożaru i wypadku, a także doskonale orientowały się jak bezpiecznie należy poruszać się po drogach.

PIERWSZAKI ŚLUBUJĄ

    Jak co roku, w naszej szkole miało miejsce ślubowanie oraz pasowanie na uczniów klas I. 16 października tarnowskie pierwszaki zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej GOK-u i trzeba przyznać, że była „pierwsza klasa”.
    Bohaterami  i aktorami tego wydarzenia, byli uczniowie klasy Ia, Ib oraz Ic, a widownię stanowili rodzice. Na ten szczególny dzień dzieci czekały od momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. W pięknie udekorowanej sali, odświętnie ubrani uczniowie, rozpoczęli swój występ. Akt pasowania poprzedził program artystyczny. Program, zarazem poważny i wesoły, był wielkim sprawdzianem dojrzałości szkolnej naszych pierwszoklasistów. Przejęci swoim pierwszym występem przed tak licznym gronem, uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz wzięli udział w wielkim turnieju wiedzy, zręczności i umiejętności. Nad prawidłowym przebiegiem zabawy czuwała komisja, w skład której weszli: pani dyrektor Maria Stachowiak oraz przedstawiciele rodziców z każdej klasy. Popisy konkursowe dzieci oceniane były przez rodziców okrzykami: „Owszem, owszem! Tak, tak, tak!” Po zmaganiach konkursowych nastąpiła część oficjalna uroczystości, czyli uroczyste ślubowanie. Wiele emocji wzbudził akt pasowania. Ceremonii tej dokonała pani dyrektor, która dotykała ramienia każdego dziecka ogromnym ołówkiem. Następnie wychowawcy wręczyli wychowankom pamiątkowe dyplomy, a rodzice upominki.
    Dla pierwszaków był to dzień pełen wrażeń, a cała uroczystość przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Na pewno na długo pozostanie wszystkim w pamięci!
    Wychowawczynie klas pierwszych pragną podziękować uczennicom: Karolinie Brząkowskiej, Alicji Struzik, Julii Szefler oraz Kamili Łukaszewskiej za prowadzenie uroczystości, a także za pomoc w jej przygotowaniu.

Klasa Ia - wychowawca p. Iwona Rozmus

Klasa Ib - wychowawca p. Beata Bronowicka

Klasa Ic - wychowawca p. Dorota Zygmańska

DZIEŃ PATRONA

Ojciec Święty Jan Paweł II – pielgrzym, podróżnik

    Pod tym hasłem Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym 16 października obchodziła święto swojego patrona. Przygotowania do tej uroczystości trwały od początku września. Wtedy zostały zaproponowane uczniom różnorodne konkursy, od plastycznych po multimedialne.
    W dniu Patrona uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św. dla społeczności szkolnej. Następnie uczniowie spotykali się w sali gimnastycznej. Klasy II i  III przedstawiły przygotowane prezentacje wybranych krajów, które odwiedzał nasz patron. Dzieci wykazały ogromne zaangażowanie, przedstawiając barwne stroje i ciekawe wydarzenia związane z papieskimi pielgrzymkami. Klasy  IV, V i VI zebrały się w sali gimnastycznej na rozstrzygnięciu konkursu multimedialnego pt. „Ulubione miasta Ojca Świętego Jana Pawła II". Obejrzano wówczas wyróżnione prace uczniów z klas V i VI. Laureaci wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy.
    W dalszej części obchodów Dnia Patrona wychowawcy realizowali zadania ze szkolnego projektu pt. „Jan Paweł II – Patron naszej szkoły". Poprzez realizację zadań projektu edukacyjnego, uczniowie kształtowali umiejętność korzystania z różnorodnych form pracy, zdobyli nowe wiadomości, a przede wszystkim dostrzegli związek nauki Jana Pawła II z problemami dnia codziennego.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Część artystyczna  w wykonaniu uczniów z klas IV-VI

Czy nauczanie może być przygodą?

    Prowadząc zajęcia z dziećmi w młodszym wieku szkolnym trudno opierać się tylko na tym, co dają zajęcia w klasie. Dziecko ma ogromne potrzeby i możliwości poznawcze, jest ciekawe otaczającego go świata. Trzeba mu to umożliwić i wyjść ze sztywnych miejsc pracy, jakimi są klasy i ławka szkolna.
   
Najlepszą okazją do poznania tego, co nas otacza, uczenia się życia wśród innych, są śródroczne wyjazdy połączone z nauką. Tego rodzaju forma pracy daje najwięcej możliwości rozwijania aktywności poznawczej i twórczej ekspresji uczniów. Zdobyte w ten sposób umiejętności, sprawność i wiedza są bardzo trwałe i efektywne.
    W ostatnich latach bardzo popularną formą pracy z dziećmi stały się wyjazdy na zielone szkoły. Dla wielu z nich są jedyną formą wypoczynku poza miastem, a dla wielu uczniów stanowią okazję do poznawania tego, co nas otacza, uczenia się życia w grupie, odkrywania nowych pasji. Dają one ogromne możliwości wychowawcze nauczycielom. Stwarzają sposobność lepszego poznania potrzeb i możliwości uczniów, tworzenia atmosfery sprzyjającej ekspresji, inwencji i odkrywczości.
    Wspólne spędzenie 7 dni najbardziej integruje zespół klasowy, często pozwala zaistnieć w klasie tym uczniom, którzy mają trudności w szkole.
   Ważne jest, aby w trakcie wyjazdu poruszyć wszystkie rodzaje aktywności twórczej, rozbudzić wiele, często nowych zainteresowań, pozwolić odkrywać i spostrzegać to, co nam, dorosłym, wydaje się oczywiste.
    Współczesny system edukacyjny zakłada konieczność zaspakajania zróżnicowanych potrzeb dzieci.
    Klasa III b ze Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym mogła przekonać się w praktyce o wartościach i zaletach tego projektu.                        
   Dnia 27.09.2009 r., wspólnie z wychowawczynią Haliną Biedziak, wybrała się w podróż pociągiem do Kotliny Kłodzkiej. Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie Śląskim na siedem dni stał się naszym domem, skąd wyjeżdżaliśmy codziennie małym autokarem, aby poznawać walory krajobrazu górskiego. Odwiedziliśmy kopalnię złota w Złotym Stoku. Wędrowaliśmy pasmem Gór Bardzkich do punktu widokowego przy białym krzyżu, skąd podziwialiśmy panoramę całego Barda. Podziwialiśmy architekturę domów w stylu alpejskim w Międzygórzu, miejscowości położonej w masywie Śnieżnika, wspinaliśmy się do wodospadu „Wilczki”. Odwiedziliśmy miejscowości uzdrowiskowe: Duszniki –Zdrój, Kudowę –Zdrój. Mogliśmy podziwiać unikalną przyrodę w Parku Gór Stołowych, wędrować między Błędnymi Skałami. Zachwycaliśmy się bogatą szatą naciekową w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.
    Zawitaliśmy też na chwilę do „stolicy” Kotliny Kłodzkiej-Kłodzka. Podczas pobytu poznaliśmy cenne zabytki Kotliny Kłodzkiej, dostrzegliśmy walory przyrodnicze regionu górskiego, nauczyliśmy się obserwować nieznane dotąd zjawiska przyrodnicze. Na długo pozostanie nam w pamięci ten niezapomniany pobyt.

SPRZĄTANIE ŚWIATA


Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Sodertalje - Tarnowo Podgórne

Z początkiem września 2009 roku rozpoczęliśmy realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Sodertalje - Tarnowo Podgórne. Uczestnikami Projektu są uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum w Sodertalje w Szwecji oraz uczniowie naszej szkoły.
            Głównym celem Projektu jest poznanie kultury, tradycji i życia codziennego młodych ludzi z gmin, w których znajdują się współpracujące ze sobą szkoły. Naszą współpracę zaczynamy od wymiany listów i wzajemnego obdarowania się maskotkami- symbolami: dzieci ze Szwecji otrzymają od nas Koziołka Matołka, a my od nich  Pippi Langstrump
.
            Uczniowie pracujący przy Projekcie będą zbierać, dokumentować i prezentować partnerskiej szkole zdobyte informacje. Będą rozwijać swoje umiejętności językowe w zakresie języków: angielskiego, polskiego i szwedzkiego. Pogłębią wiadomości o życiu codziennym i historii partnerskiej szkoły oraz gminy. Dzieci będą pracowały w grupach lub indywidualnie, udoskonalą umiejętność pracy z komputerem, korzystania z Internetu, pracy z aparatem fotograficznym, mapami i przewodnikami turystycznymi oraz umiejętność korzystania z tekstów źródłowych.
            Poszczególne zadania projektowe będą realizowane głównie na  zajęciach pozalekcyjnych. Uczestnicy nauczą się budować pozytywne relacje z rówieśnikami mieszkającymi w innym kraju.
            Efektami naszej współpracy będą wystawy, które zaprezentujemy swoim kolegom i społeczności lokalnej oraz poznanie życia codziennego partnerów projektu i integracja jego uczestników.

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2009/2010